Porady

Obicia powinno się czyścić często, aby nie doprowadzić do silnego zabrudzenia, gdyż wówczas pozostaje już tylko kosztowna wymiana. Są w sprzedaży dobre preparaty, jak „Wezyr”, „Vanish” i inne, służące nie tylko do czyszczenia dywanów, ale nadające się i do odświeżania przybrudzonych obić. Używamy ich zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu. Ale czasem trzeba sobie radzić inaczej.

Obicia z weluru i sztruksu przeciera się spirytusem denaturowanym lub wodą z dodatkiem amoniaku. W każdym wypadku trzeba koniecznie uważać, aby nie wprowadzać nadmiernie wilgoci do wnętrza mebla. Czyszcząc welwety, pamiętajmy, aby wykonać tę czynność trzykrotnie: po raz pierwszy – zgodnie z kierunkiem włosa, drugi raz – pod włos i trzeci – z włosem.

Obicia z tkanin mieszanych (z dodatkiem włókien sztucznych) można czyścić za pomocą ciepłych otrąb. Podgrzane w piekarniku otręby pszenne rozsypuje się na powierzchni mebla i wciera dłonią, lekko naciskając w miejscach bardziej przybrudzonych. Pozostawić je tak na 10-15 min., po czym zebrać miotełką lub odkurzaczem.

Stare obicia z adamaszku czy jedwabiu, bardzo delikatne, np. haftowane, nie nadają się do czyszczenia, lepiej tylko lekko je odkurzać.