GOTEBORG 2016

4 złote to była niezwykle kusząca cena jak za bilet do miasta w którym nigdy nie byłam, a na dodatek położonego w kraju, którego również nie miałam okazji wcześniej odwiedzić. Bilety owszem, były taniutkie, lecz na miejscu okazało się, że moja świnka skarbonka wcale nie jest w tak dobre kondycji, jakby tego wymagała szwedzka rzeczywistość.

WSTĘP

Podróże zaczynają się na skutek impulsu. Widzisz: bilet lotniczy Modlin – Goteborg Cena 4zł. I kupujesz. Jeśli czas i

fundusze pozwalają, po chwili zastanowienia: Lecisz! I poleciałam :)

4 zł, taki był koszt biletu lotniczego w jedną stronę. Łącznie w tą i z powrotem 8zł. W Goteborgu już kawa jest droższa :) Poleciałam porannym lotem Ryanera o 7:45 w piątek. Samochód zostawiłam na parkingu niedaleko lotniska. Lot był dość spokojny, a im bliżej byłam Goteborgu, tym pogoda robiła się piękniejsza. Gdy wylądowaliśmy, na miejscu zaskoczyła mnie pogoda.

Szwecja z lotu ptaka
Szwecja z lotu ptaka

Przez cały dzień świeciło piękne słońce, ale mróz dawał się we znaki. Lotnisko jest niewielkie, ale czyste i wygląda na nowe, bądź odnowione. Jak wiele osób i ja szukałam jakiegoś taniego transportu z lotniska do miasta. Typowe autobusy z lotniska to koszt około 100zł w jedną stronę za jedną osobę, konieczny koszt trzeba było opłacić wcześniej płacąc przez konto bankowe lub płacąc kartą płatniczą na miejscu w automacie, który znajduje się przy wyjściu z hali przylotów. Przy wyjściu od razu podstawione są autobusy do miasta, nie trudno je znaleźć. Ale taki koszt 100zł nie wchodził w grę. Poszukałam najbliższego przystanku autobusowego miejskiego od lotniska. Znalazłam go w odległości 3km we wsi Harryda Kyrka.

Lotnisko Goteborg-Landvatter
Lotnisko Goteborg-Landvatter

Połowę drogi z lotniska Goteborg-Landvatter do Haryda Kyrka starałam się złapać stopa, niestety nikt się nie zatrzymał. Druga połowa, to spokojna, mało uczęszczana przez auta i ludzi droga z szerokim, zabezpieczonym poboczem.

Droga do Haryda Kyrka
Droga do Haryda Kyrka

W około pół godzinki byłam już na miejscu, na wyznaczonym przystanku, gdzie rozmawiałam z sympatyczną Filipinką, która w Szwecji spędza kolejny miesiąc wakacji u swojej siostry. Podpowiedziała mi jak się dostać do miasta i jak podróżować, i jak wrócić na ten przystanek. Po chwili podjechał autobus, w dzień, w ciągu godziny są trzy autobusy, nad ranem i wieczorem dwa na godzinę, a w nocy jeden co godzinę. W autobusie kierowca mówił świetnie, co nie dziwne, po angielsku. Kupiłam dwa bilety za 106 SEK. Płatność tylko kartą płatniczą. Na biletach była nadrukowana godzina pierwszego odjazdu i godzina do której można podróżować na tym bilecie. Bilety, które kupiłam obejmowały przejazdy autobusowe, kolejowe, promowe przez czas trzech godzin. Dzięki czemu mogłamy pozwiedzać miasto przez szybę autobusu.

Goteborg z autobusu
Goteborg z autobusu

Jadą autobusem z Harryda Kyrka musiałam przesiąść się w miejscoowości Landvetter do innego autobusu. Nazwa miejscowości jest taka sama jak nazwa lotniska Goteborg-Landvetter.

MIASTO

Pomimo słonecznego piątku czuć było chłód od ziemi. Jednak mróz nie pozwolił Szwedom chodzić w rozpiętych kurtkach, stać w słońcu, chodzić na krótki rękawek. Ale mi było zimno. Miasto charakteryzuje się pięknymi kamieniczkami, których jest całe mnóstwo. Goteborg, to ładne, czyste, zadbane miasto zapełnione ciepłymi ludźmi.

Miasto Goteborg
Miasto Goteborg
Miasto Goteborg
Miasto Goteborg
Miasto Goteborg
Miasto Goteborg

Zastanawiałam się, czy natknę się na uchodźców. Nie było ich wielu. Kilku żebrało na mostach, w sklepach, inni namawiali do przejścia na islam, jeszcze inni chodzili wieczorami i zaczepiali ludzi. Ogólnie jest ich mało. Nie widać ich, nie słychać. Nie rzucają się w oczy. Jakby ich nie było. Ja ich nie zauważyłam. Choć możliwe, że mróz zrobił swoje i oni po prostu nie wychodzą z domów/obozów w taką pogodę.

Kanały, ulice, kamienice... Goteborg
Kanały, ulice, kamienice… Goteborg
Fontanna z postacią Neptuna w Goteborgu
Fontanna z postacią Neptuna w Goteborgu
Kościół w Goteborgu
Kościół w Goteborgu
Kamienice w Goteborgu
Kamienice w Goteborgu
Kościół Hagakyrkan w Goteborgu
Kościół Hagakyrkan w Goteborgu

 

Fontanny, Goteborg
Fontanny, Goteborg

Feskekorka to market/targ rybny. Miejsce znajduje się na nabrzeżu i często odwiedzane jest przez turystów. W środku lokalni sprzedawcy mają do zaoferowania ryby, owoce morza, raki, ośmiornice, krewetki, langustynki. Znajdują się tutaj również bary.

Feskekorka, market rybny
Feskekorka, market rybny
Tonąca łódź
Tonąca łódź
Most, Goteborg
Most, Goteborg
Kanał, Goteborg
Kanał, Goteborg
Kanał, Goteborg
Kanał, Goteborg

Goteborg nocą na pewno zachwyca. Miasto nocą jest dobrze oświetlone, jest bardzo romantycznie, wręcz magicznie.

Pomnik w Goteborgu
Pomnik w Goteborgu
Centrum handlowe nocą w Goteborgu
Centrum handlowe nocą w Goteborgu
Goteborg nocą
Goteborg nocą
Goteborg nocą
Goteborg nocą
Ulice Goteborgu nocą
Ulice Goteborgu nocą

Miasto wygląda na niezniszczone, czuć w powietrzu stare mury nienaruszone czasem. Majestatyczne kościoły wznoszące się nad miastem, katedra, budynki uniwersytetu, czy kamienice, to wszystko tworzy charakter tego spokojnego miejsca.

Uniwersytet w Goteborgu
Uniwersytet w Goteborgu
Goteborg zimą
Goteborg zimą
Kościół w Goteborgu
Kościół w Goteborgu

HAGA i SKANSEN KRONAN

Haga mnie nie zachwyciła. Chodziłam, szukałam, zaglądałam w każda uliczkę. Nie znalazłam. I do tego nie wiem czego, podobno czegoś niesamowitego. Jeśli Goteborg jest jednym z europejskich najbardziej niedocenionych miast europejskich, to wcale mnie nie dziwi, skoro reklamują się Hagą, w której ja nic nie zauważyłam. Po tym spacerze po tej starej dzielnicy miałam lekkie odczucie, że być może zbyt wiele już widziała… Miałam wrażenie, że Haga to taki krakowski Kazimierz żydowski, tylko mniejszy, mniej wyrazistszy, smutny, mroźny i niezachwycający. Z Hagi skierowałam swój wzrok do góry na Skansen Kronan, gdzie trzeba było, w moim przypadku, pokonać kilkaset schodów.

Panorama Goteborgu
Panorama Goteborgu

Widok z góry był niesamowity! Wejście do muzeum jest płatne, ale samo podejście na wzgórze i podziwianie widoków, i to w taką pogodę, jest bezpłatne. (Jeszcze kazali by płacić za wchodzenie, niedorzeczność :) gdy weszłam na górę, myślałam, że padnę- ze zmęczenia :)

Goteborg
Goteborg
Panorama miasta
Panorama miasta
Skansen Kronan
Skansen Kronan

MUZEUM SZTUKI

Dzieła Vincenta van Gogh, Rembrandta, Pabla Picassa. Niesamowite miejsce i chyba najlepszy punkt całego wyjazdu do Goteborgu. Chodziłam po nim prawie dwie godziny. Mieści się w samym centrum, na szczycie głównej ulicy (w tym przypadku układ miasta przypomina mi Yerewan). Muzeum Sztuki zdecydowanie warto odwiedzić. Każdy znajdzie tak coś dla siebie ;) Koszt biletu to 40 SEK (czyli niecałe 20zł). Na tym samym bilecie można wejść do 5 muzeów i jest ważny do końca roku.

MUZEUM HISTORII NATURALNEJ

Bilet za 40 SEK, który kupiłam w Muzeum Sztuki ważny jest również w Muzeum Historii Naturalnej, gdzie odkryłam niesamowitą kolekcję fauny i flory szwedzkiej. Muzeum Historii Naturalnej to niesamowity zbiór okazów naturalnych, owadów, ptaków, zwierząt. Przekroje i dokładne opisy. Historia Szwecji.

Muzeum Historii Naturalnej w Goteborgu
Muzeum Historii Naturalnej w Goteborgu

ZAKUPY

Nordstan –  długie centrum handlowe.

Nordstan- centrum handlowe
Nordstan- centrum handlowe

Coop – tani supermarket, w którym znajduje się mała restauracja, a samemu można wybrać sałatki na wagę i te sałatki najbardziej przyciągały tubylców. 90% marek w sklepie było mi nieznane.

Supermarket COOP
Supermarket COOP
Zakupy za ... 60 zł
Zakupy za … 60 zł

TRANSPORT

Lotnisko

Lotnisko Goteborg- Landvatter
Lotnisko Goteborg- Landvatter
Lotnisko Goteborg- Landvatter
Lotnisko Goteborg- Landvatter
Pokój medytacji na lotnisku
Pokój medytacji na lotnisku

Dworzec autobusowy

KOSZTY

Bilety lotnicze z Modlina do Goteborgu i z powrotem dla dwóch osób to koszt 16zł

Wypłaciłam 1 000SEK (kurs 0,4700 zł) i wydałam prawie wszystko- na dwie osoby.

Parking przy lotnisku za trzy doby Parkuj i leć 35 zł.

Dwa bilety autobusowe (Vasttrafik) to koszt 106 SEK (około 51zł) (+prowizja za przewalutowanie 1,43 zł), płatność tylko kartą płatniczą w autobusie, kierowca bardzo dobrze mówił po angielsku, Harryda kyrka – Goteborg, ważne trzy godziny od zakupienia, można nimi jeździć w określonej strefie miejskiej, która obejmuje autobusy, tramwaje i promy. Wsiadając w Haryda Kyrka należy wysiąść na następnym przystanku Landvatter (tak, to ta sama nazwa jaką ma lotnisko) i przesiąść się do autobusu, który jedzie do Goteborgu. Z Haryda Kyrka jedzie się około 30 min do dworca. Autobus z Landvatter po dotarciu na dworzec jedzie dalej wzdłuż wybrzeża, przez most w Goteborgu i dalej do dzielnicy przemysłowej miasta.

Zakupy 287 SEK. Szwecja jest droga, choć nie taka droga jak Norwegia. Zakupy najlepiej robić w COOP, jest jeden w centrum, niedaleko Muzeum Sztuki i pomnika Posejdona. Dwie drobne pamiątki 120 SEK, czyli prawie 60zł za dwa małe duperelki. Burger King za dwa zestawy 144 SEK. Dwie kawy w McDonald`s 26 SEK.

Muzea 40SEK – to koszt biletu do 5 muzeów ważny do końca roku.

Nocleg – pokój 2-osobowy ze wspólną łazienką – 539SEK (około 260 zł) prowizja za przewalutowanie (7,26 zł). Nie warto wybierać najtańszych hosteli na ulicy Vegagatan w Goteborgu. Raz, że trzeba dopłacić za pościel, dwa, że bez śniadania, trzy, że znajdują się na wzniesieniu i z boku centrum. Warto rozejrzeć się na noclegiem w cenie 250zł z pościelą, śniadaniem w centrum. Z hotelu Le Mat mieszczącego się na 4 piętrze COOP znajdował się po drugiej stronie ulicy, jakieś 150m (od drzwi do drzwi).

Bilet powrotny 106SEK, kupowany na Dworcu Głównym Nils Ericson Central Bus Station.

Ceny:

Selma – 25 SEK

Sok 13 SEK – 33 SEK

Burn – 14 SEK

Chipsy – 16 SEK

Śledziki 250g – 21 SEK

Sałatka na wagę – 109 SEK/kg

Kawa w McDonald`s – 13 SEK

Kawa na lotnisku – 19 SEK

Zestaw w Burger King – 72 SEK

Korony szweckie
Korony szweckie

Dodaj komentarz